Gurami dwuplamisty

Gurami dwuplamisty, dwuplamy - Trichopodus trichopterus - po angielsku zwany Three-spot Gourami jest piękną podłużną rybą labiryntową. Jest rybą z reguły spokojną, lecz bywa agresywnie nastawioną do innych ryb labiryntowych, a w szczególności samców. Dobrze komponuje się z innymi gatunkami ryb. 

Gurami są bardzo popularnymi rybami i są hodowane przez wielu akwarystów. Długość: nawet do 15 cm, lecz zwykle osiągają 12,5 cm.

Moje gurami:

Parametry życia ryby:
  1. Rozmiar akwarium : 
  2. dla haremu wystarczy minimum 81l wody. Najczęściej trzymane są jednak w minimum 112l akwarium. W akwarium najczęściej trzyma się jeden harem, ale w przypadku większych akwariów można trzymać jeden harem na 150l wody.
  3. Szczególne preferencje: 
  4. Nie należy trzymać gurami z rybami, które mogą podgryzać ich płetwy. Najlepiej więc trzymać je z bocjami, razborami, brzankami i innymi łagodniejszymi labiryntowcami.
  5. Warunki wody:
    • Temperatura: od 24°C do 30°C, średnio 26-28°C
    • Odczyn (pH): 5,5-8,5, jednak woli lekko kwaśne środowisko
    • Twardość ogólna (°n): 5-35, czyli woda miękka do lekko twardej.
  6. Cena ryby:
  7. 10-14 zł.
  8. Przeciętna długość życia ryby:
  9. 4 lata.
  10. Dieta ryb: 
  11. Jest rybą wszystkożerną, żywi się owadami, zooplanktonem, detrytusem, algami, a nawet podgryza rośliny akwariowe.
  12. Zachowanie: 
  13. Gurami najlepiej trzymać w haremie - czyli jeden samiec na dwie samice.
  14. Rozmnażanie: 
  15. Jajorodne: Ikra tego gatunku nie przetrwa w akwarium ogólnym, więc rozmnażanie wymaga osobnego akwarium. Zbiornik powinien być zalany do około 20 cm i posiadać delikatny filtr, najlepiej gąbkowy podłączony do napowietrzacza. Na jednego samca musi przypadać od 2 do 3 samic. Ryby należy karmić pokarmem żywym. Samiec tworzy gniazdo z piany na powierzchni akwarium, należy też posiadać w akwarium rośliny pływające jak np. wgłębkę. Parka trze się w "uścisku" typowym dla tej rodziny. Powstaje od 1000 do 1200 jajek, które unoszą się do góry, a samiec zbiera je do gniazdka. Gdy zbierze wszystkie odpędza samicę i trzeba ją wtedy wyłowić z akwarium. Następnie opiekuje się on nimi przez dzień lub dwa. Gdy narybek po 4-5 dniach potrafi już sam pływać, samca należy odłowić. Narybek musi być uważnie obserwowany i rozdzielony, ponieważ różnie się rozwija i może wystąpić kanibalizm.
  16. Dymorfizm płciowy: 
  17. Rozpoznawanie płci jest średnio trudne. Samiec jest większy i posiada bardziej szpiczastą płetwę grzbietową, a samica jest mniejsza i ma bardziej okrągły brzuch.
    Samica i Samiec :


  18. Występowanie w naturze i jego warunki: 
  19. Gatunek ten występuje głównie w rzece Mekong w południowych Chinach, Wietnamie, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Birmie i Malezji. Jednakże tak jak większość ryb akwariowych, sztuki w handlu są hodowane w Europie.
  20. Biotopy - przykładowe obsady akwarium:
  21. Ryba lub miękkie, lekko kwaśne lub obojętne wody bogate w garbniki. Wystrój akwarium powinien być bogaty w kryjówki i dużą ilość roślin. Fajnie jak w akwarium występują korzenie, mchy i wgłębka. Lubi mocniejszy prąd wody i 
    Gurami złote, czyli sztuczna odmiana gurami dwuplamego
Akwarium 112l : 
  • Harem Gurami dwuplamistego, 8 brzanek (nie sumatrzańskich)
Akwarium do 300l:

  • Harem gurami, 12 Sumików szklistych, para Pielęgniczek Ramiereza, 2 pary Skalarów, 8x Piskorek, 10 kirysków, 2 Zbrojniki

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skalary - żaglowce