Azotany, główne źródło azotu dla roślin
Azotany - NO3- - są trzecim, najmniej szkodliwym produktem nitryfikacji. Mogą jednakże ulegać także denitryfikacji, w procesach beztlenowych. Azotany są pobierane przez rośliny z toni wodnej. Najmocniej pochłaniają je rośliny pływające i te posiadające szerokie i rozgałęzione łodygi. Azotany w dużych ilościach mogą być powodem glona, ale najważniejszy w tej kwestii jest ich stosunek do fosforanów.
Azotany są produktem utleniania toksycznych azotynów przez bakterie Nitrobacter w środowisku tlenowym według poniższej reakcji:
Nadmiar azotanów objawia się postaci lekko żółtawej wody, jednak należy pamiętać, że azotany regulujemy przez podmiany wody. W ciągu tygodnia azotany wzrastają, więc podmiana rozcieńcza ich stężenie. Należy więc podmieniać tyle wody, żeby azotany nie przekraczały 25 ppm.
Badanie NO3-:
Do badania azotynów, jak i innych parametrów służą dokładne testy kropelkowe (nigdy nie paskowe). Polecam do tego moje dokładne testy na azotany:
Oprócz powyższego procesu zwanego nitryfikacją, w środowisku beztlenowym zachodzi, czyli w podłożu, zachodzi także proces denitryfikacji:
Jak widać proces ten prowadzi do powstania gazowego azotu, który jest już zupełnie obojętny.
Niedobory azotu:
Nadmiary pierwiastka:
Są trudne do zaobserwowania u roślin, jednakże w akwarium przy nadmiarze azotanów, w procesie denitryfikacji rośnie także zawartość trujących azotynów i amoniaku.
Dawkowanie azotu:
Do badania azotynów, jak i innych parametrów służą dokładne testy kropelkowe (nigdy nie paskowe). Polecam do tego moje dokładne testy na azotany:
Test ten powinien być przeprowadzany kontrolnie minimum co dwa tygodnie, a najlepiej co tydzień.
Stosunek azotanów do fosforanów:
Powinien wynosić od około 15:1, ale może wahać się od 10 do 20 : 1. Stosunek ten powinien być zachowany w każdym akwarium, gdyż jego zmiana lub zbyt duża wartość azotanów, powoduje powstawanie glona, szczególnie sinic (cyjanobakterii).
Kalkulator stosunku Redfielda:
http://akwarystykanowoczesna.blogspot.com/2018/09/prosty-kalkulator-obliczajacy-wartosc.html
Komentarze
Prześlij komentarz