Pierwiastki w akwarium - Fosfor, czyli dlaczego nie należy o nim zapominać
Reguluje wewnątrzkomórkowy balans energetyczny. Jest także częścią kwasów nukleinowych – DNA i RNA, ale i fosfolipidów. Występuję w postaci anionów fosforanowych (PO43-). Fosforany są najważniejszymi parametrami roślinnymi. Obieg tego pierwiastka w akwarium:
- Fosforany:
Osobiście uważam, że w akwariach ogólnych, nie ma potrzeby dawkowania dodatkowych ilości, gdyż pochodzi on z pokarmów i ich resztek. Jednak w akwariach nastawionych na bujny wzrost roślin, a także obowiązkowo w akwariach typowo roślinnych należy stosować dodatkowy fosfor. Nie jest jednak obowiązkowe, gdyż każdego akwarium jest inne i w innych akwariach są stosowane substraty i inne elementy aktywne (np. kulki gliniano-torfowe).
Niedobory fosforanów:
Nadmiary pierwiastka:
Nie powodują wzrostu glona i w akwariach są bardzo rzadko
spotykane.
Dawkowanie fosforu:
https://www.olx.pl/oferta/potas-zelazo-biostymulator-fosfor-CID103-IDnWqaV.html
Badanie PO43-:
Do badania azotynów, jak i innych parametrów służą dokładne testy kropelkowe (nigdy nie paskowe). Polecam do tego moje dokładne testy na fosforany:
Test ten powinien być przeprowadzany w akwariach roślinnych przy rozpoczynaniu nawożenia.
Stosunek azotanów do fosforanów:
Powinien wynosić od około 15:1, ale może wahać się od 10 do 20 : 1. Stosunek ten, nazywany także stosunkiem Redfielda powinien być zachowany w każdym akwarium, gdyż jego zmiana lub zbyt duża wartość azotanów, powoduje powstawanie glona, szczególnie sinic (cyjanobakterii).
Kalkulator stosunku Redfielda:
http://akwarystykanowoczesna.blogspot.com/2018/09/prosty-kalkulator-obliczajacy-wartosc.html
Komentarze
Prześlij komentarz