Dekoracje w akwarium
Dekoracje tworzą w akwarium klimat, wprowadzają nas w świat natury lub futurystyczny świat. Jednak najlepsze jest jeśli akwarium przypomina o naturze i jest w 100% naturalnie udekorowane. Ale czasem jakieś ładne bezpieczne dla mieszkańców dekoracje nie są złym wyjściem. Co do dekoracji sztucznych kieruj się następującymi kryteriami:
- Dekoracja powinna być odpowiednia dla hodowanych ryb, przy gatunkach wrażliwych (np. pielęgniczki) i dennych unikaj ostrych krawędzi.
- Kupuj tylko ozdobny, z których nic się nie zdrapuje i nie rozpuszczają się w wodzie
- Najlepsze ozdoby nie mają warstw lakieru, który się zdrapuje
Lepsze rozwiązanie - dekoracje naturalne:
- Korzenie - są naturalne, może troszkę trudniejsze w preparacji, ale każdy akwarysta praktycznie zawsze używa ich do dekoracji zbiorników ogólnych, jak i bardziej biotopowych. Według mnie najlepszym rodzaje z wielu dostępnych w sklepach jest Red Moor Wood. Korzenie należy preparować przez wyparzenie ich kilkukrotnie wrzącą wodą i odstanie kilku tygodni nim się całkiem zatopią. Gdyby nie opadły można je czymś zanurzyć (np. związane z kamieniem). Takie przygotowanie daje nam pewność, że korzenie zatoną i nie pokryją się pleśnią.
- Kamienie, skałki - najlepiej bazaltowe lub krzemianowe, nie reagują one z wodą jak te białe wapienne (można to sprawdzić polewając kamień octem i gdy się pieni odradzam jego użycie w akwarium), które to nie nadają się do akwarium. Najładniejsze i najciekawsze są według mnie piaskowce i łupki.
- Lawa wulkaniczna - jest superowym substratem, a zarazem dekoracją. Nawozi rośliny, mogą one pobierać makroelementy i w niewielkich ilościach także mikroelementy. Ma ona także wiele innych zastosowań, może służyć jako wkład filtracyjny i można na niej zaczepić rośliny takie jak Anubiasy czy Mikrozoria.
- Inne dekoracje naturalne: kokosy i inne kryjówki - nadają akwarium fajnego wyglądu i umożliwiają rozmnażanie niektórych ryb, jak np. zbrojników i innych ryb dennych, a także wielu pięlęgnic.
Komentarze
Prześlij komentarz