Bojownik Wspaniały, Syjamski - Betta splendens

Bojownik Wspaniały, Syjamski - Betta splendens - po angielsku zwany Siamese Fighting Fish jest piękną rozłożystą rybą labiryntową. Jest rybą agresywnie nastawioną i bardzo wojowniczą. Jednakże nie znaczy to, że nie można trzymać go z innymi gatunkami. Najlepszym jednak dla niego siedliskiem jest bagienne odosobnienie.

Najczęściej w handlu dostępne są tylko samce. Długość: do 7 cm.

Mój bojownik:


Parametry życia ryby:
  1. Rozmiar akwarium : 
  2. dla samego samca wystarczy minimum 25l wody. Na parkę powinno jednak przypadać minimum 45l.
  3. Szczególne preferencje: 
  4. Dla bojownika warto stworzyć dobre naturalne warunki, zastosować szyszki olchy i liście dębu. Lubi zbiorniki gęsto porośnięte roślinnością.
  5. Warunki wody:
    • Temperatura: od 22°C do 28°C, średnio 24-26°C
    • Odczyn (pH): 6-8, jednak woli lekko kwaśne do obojętnego
    • Twardość ogólna (°n): 1-15, czyli woda miękka do lekko twardej.
  6. Cena ryby:
  7. 4-7 zł.
  8. Przeciętna długość życia ryby:
  9. 3 lata.
  10. Dieta ryb: 
  11. Jest rybą mięso i owadożerną, lubi rozwielitki, artemie lub larwy chironomidów. Najważniejsze jest żeby nie przekarmiać bojownika, gdyż ma skłonności do otyłości.
  12. Zachowanie: 
  13. Tylko niektóre bojowniki tolerują inne ryby. Warto trzymać go samego lub w haremie, ale tylko przez okres rozmnażania lub w zbiorniku z bardzo obfitą ilością roślin. Nigdy nie wolno trzymać go z innymi mu podobnymi, z labiryntowcami i pielęgnicami. Można jednak próbować trzymać go z małymi karpiowatymi.
  14. Rozmnażanie: 
  15. Jajorodne: Samiec tworzy gniazdo z piany na powierzchni akwarium, należy też posiadać w akwarium rośliny pływające jak np. wgłębkę. Nie będzie on tolerował samicy do póki gniazdko nie zostanie ukończone. Akwarium z góry musi być przykryte i obowiązkowo wyposażone w grzałkę. Bez tego u młodych ryb nie rozwinie się labirynt, organ odpowiedzialny za oddychanie tlenem atmosferycznym u ryb labiryntowych. Parka trze się w "uścisku" typowym dla tej rodziny. Ryby trą się kilkukrotnie i za każdym razem jaja przenoszone są przez samczyka do gniazda. Następnie opiekuje się on nimi przez dzień lub dwa. Później samiec traci zainteresowanie narybkiem, a narybek trzeba dokarmiać larwami owadów np. artemią.
  16. Dymorfizm płciowy: 
  17. Rozpoznawanie płci jest bardzo proste samiec jest większy i ma piękne duże płetwy. Samica jest mniejsza i podłużna.

    Samica i Samiec :



  18. Występowanie w naturze i jego warunki: 
  19. Gatunek ten występuje w najczęściej w rzece Menam w Tajlandii, ale jest rozpowszechniony po całej Tajlandii. Został też wprowadzony w wielu miejscach na świecie. Zamieszkuje ubogie w tlen bagienne wody.
  20. Biotopy - przykładowe obsady akwarium:
  21. Ryba lub miękkie, lekko kwaśne lub obojętne wody bogate w garbniki. Wystrój akwarium powinien być bogaty w kryjówki i dużą ilość roślin. Fajnie jak w akwarium występują elementy drewniane. Ciekawie jest też dodać warstwę ściółki czyli np. kory z drzew i liści np. dębu.
Akwarium 25l : 
  • Jeden samiec Bojownika
Akwarium od 54l do 72l:
  • Parka lub Harem Bojownika
  • Bojownik + 6 Otosków/Kiryski
  • Bojownik + grupka Razbor Klinowych
Tarcie się bojowników

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skalary - żaglowce