Azotany, główne źródło azotu dla roślin

Azotany - NO3- - są trzecim, najmniej szkodliwym produktem nitryfikacji. Mogą jednakże ulegać także denitryfikacji, w procesach beztlenowych. Azotany są pobierane przez rośliny z toni wodnej. Najmocniej pochłaniają je rośliny pływające i te posiadające szerokie i rozgałęzione łodygi. Azotany w dużych ilościach mogą być powodem glona, ale najważniejszy w tej kwestii jest ich stosunek do fosforanów.

Skala NO3-:
Azotany są produktem utleniania toksycznych azotynów przez bakterie Nitrobacter w środowisku tlenowym według poniższej reakcji:
Oprócz powyższego procesu zwanego nitryfikacją, w środowisku beztlenowym zachodzi, czyli w podłożu, zachodzi także proces denitryfikacji:
Jak widać proces ten prowadzi do powstania gazowego azotu, który jest już zupełnie obojętny.

Nadmiar azotanów objawia się postaci lekko żółtawej wody, jednak należy pamiętać, że azotany regulujemy przez podmiany wody. W ciągu tygodnia azotany wzrastają, więc podmiana rozcieńcza ich stężenie. Należy więc podmieniać tyle wody, żeby azotany nie przekraczały 25 ppm.
Niedobory azotu:
    Objawiają się bardzo często, rośliny ogólnie wolno rosną i liście także są niewielkie. Dlatego tak ważne jest stosowanie nawozów przy hodowaniu roślin akwariowych i nie tylko.


    Nadmiary pierwiastka:
      Są trudne do zaobserwowania u roślin, jednakże w akwarium przy nadmiarze azotanów, w procesie denitryfikacji rośnie także zawartość trujących azotynów i amoniaku.


      Dawkowanie azotu:
        Azot jest głównym składnikiem nawozu makroelementowego:
        Badanie NO3-:
        Do badania azotynów, jak i innych parametrów służą dokładne testy kropelkowe (nigdy nie paskowe). Polecam do tego moje dokładne testy na azotany: 
        Test ten powinien być przeprowadzany kontrolnie minimum co dwa tygodnie, a najlepiej co tydzień.
        Stosunek azotanów do fosforanów:
        Powinien wynosić od około 15:1, ale może wahać się od 10 do 20 : 1. Stosunek ten powinien być zachowany w każdym akwarium, gdyż jego zmiana lub zbyt duża wartość azotanów, powoduje powstawanie glona, szczególnie sinic (cyjanobakterii).
        Kalkulator stosunku Redfielda:
        http://akwarystykanowoczesna.blogspot.com/2018/09/prosty-kalkulator-obliczajacy-wartosc.html

        Komentarze

        Popularne posty z tego bloga

        Skalary - żaglowce