Pokrywy akwariowe, czy są nam potrzebne ?

Pokrywy w akwarium nie zawsze są nam potrzebne, jednak gdy jakieś inne zwierze może nam wskoczyć do akwarium lub hodujemy wyskakujące z wody gatunki (np. zbrojniki, brzanki), pokrywa jest obowiązkowa. Jest to niestety drogi element akwarium, więc dużo osób posiłkuje się robieniem ich samemu, bądź zakładaniem na akwarium np. pleksi z oświetleniem. Rozwiązania pokrywy, zależą od możliwości finansowych i estetyki akwarium. Poniżej wymienione są podstawowe kryteria pokrywy:

  • Otwór do wrzucania pokarm to minimum jakie każda pokrywa powinna mieć
  • Miejsce do zamocowania oświetlenia
  • Estetyka pokrywy
  • Umożliwienie otwierania tylko części pokrywy, przy podmianie wody - jest to mega plus niestety tego typu pokrywy są drogie, można też samemu wykonać je z aluminium

Wyróżniamy trzy różne typy pokryw:

  1. Pokrywy standardowe, np. Wromak :

  2. Pokrywy te standardowo kupujemy w zestawie, są najczęściej czarne i wykonane z nie najlepszego plastiku, musimy często je myć i czyścić.

  3. Pokrywy aluminiowe, często na zamówienie:

  4. Pokrywa taka, praktycznie w ogóle się nie brudzi, nie niszczeje. Można zrobić ją samemu lub kupić już zrobioną (na zamówienie). Te oto pokrywy można też otwierać częściowo, co jest bardzo fajnym rozwiązaniem. 

  5. Pokrywy DIY (zrobione samemu) :
Czasami, w przypadku, gdy akwarium nie pełni zbytnio roli dekoracyjnej, wystarczy przykryć je szybą, bądź pleksi. Ja bardziej polecam grubsze, przeźroczyste pleksi, gdyż mniej zaparowuje i lepiej przepuszcza światło.


Raczej staraj się, zawsze jakoś przykryć akwarium, ale w przypadku np. gupików czy labiryntowców, nie jest to zawsze konieczne. Jednak ważne jest to żeby temperatura wody nigdy nie była zbyt duża. 30 stopni celsjusza to już zdecydowanie za dużo dla wszystkich ryb i wtedy każda ryba może próbować wyskoczyć z akwarium.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skalary - żaglowce