Dla początkujących

Najważniejsze informacje dla początkujących:

Przed zakupem akwarium:


  1. Dokładnie zastanów się czy nie jesteś w stanie zmieścić/kupić większego zbiornika. Im akwarium jest większe, tym więcej błędów nam wybaczy, tym łatwiej też będzie utrzymać go w dobry stanie i go czyścić. Dla początkujący idealny będzie zbiornik koło 120 l.
  2. Przy kupowaniu zestawu przemyśl czy filtr będzie dość wydajny (musi mieć co najmniej 4 krotnie większy przepływ na godzinę niż litraż akwarium). Ten poradnik pomoże w wyborze filtra : 
  3. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej o filtrach
  4. W zależności od temperatury w pokoju w którym będzie akwarium zainwestuj w grzałkę: w zimnych pokojach (koło 20°C i mniej) zainwestuj w grzałkę 50 W na każde 50 l wody. W Ciepłych (koło 23-24°C) 50W na każde 100 l. Przelicznik ten nie zawsze się sprawdza, lecz na ogół sprawdziłem że tak.

  5. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się czegoś o grzałkach

  6. Pomyśl o oświetleniu i pokrywie. Tutaj są tańsze i droższe zestawy. Dla mnie najlepiej jest kupić prostą pokrywę np. Wromak i do niej dołożyć ledy. Rozwiązanie to jest w miarę tanie, energooszczędne i pozwala roślinom na bardzo dobry wzrost. Są też dostępne gotowe już takie zestawy w profesjonalnych obudowach, damy jednak za nie, nie mniej niż 300-400 zł.
  7. Wybór oświetlenia

  8. Zastanów się jakie ryby bądź inne zwierzęta chciałbyś/a trzymać w tym akwarium. Poczytaj o biotopach tych ryb i co ważne dobierz je w zależności od pojemności akwarium. Nigdy nie można w za małym akwarium trzymać ryb które wymagają dużo większego zbiornika - przykładowo welonki i bocje są rybami które wymagają minimum 240 l wody. Nawet bojownik jest rybą wymagającą minimum 20. litrowego akwarium. Nigdy nie wolno trzymać ryb w kuli !!! - gdyż jest to dla nich męczarnia.
  9. Dobierz dla swoich ryb jak najbardziej naturalne dekoracje lub te przyniesione z lasu (do akwarium nie wolno wkładać gałęzi drzew iglastych). Postaraj się o dobry żwir/piasek - większość ryb nie lubi grubego podłoża, może to je kaleczyć. Do ogólnego akwarium nie kupuj żwiru/piasku wapiennego i nie wsadzaj muszli. Najlepiej użyć zwykłego piasku lub żwiru bazaltowego.
  10. Nigdy nie przerybiaj akwarium !!! Przed każdym zakupem poczytaj o gatunku, który chcesz nabyć do akwarium, a szczególnie o jego wymaganiach dotyczących wielkości akwarium.

  11. W trakcie jego posiadania:

  12. Podmieniaj 1/3 litraża wody na tydzień !!! Tylko podmiany gwarantują prawidłowe funkcjonowanie akwarium. W naturze duża część ryb akwariowych żyje w rzekach, a podmiany regulują poziom azotanów. Podmiany zmniejszają też rozwój glona.
  13. Pamiętaj, że przed każdym wkładaniem rąk do akwarium należy umyć ręce. Powoduje to ograniczenie przypadkowego dostania się do akwarium szkodliwych mikroorganizmów i związków chemicznych.
  14. Od kilkunastu lat do akwarium możesz lać wodę prosto z kranu, z powodu nie obecności w niej chloru. Nie odstawiaj już wody przed jej podmianą.
  15. Kupuj rośliny tylko i wyłącznie z hodowli wodnych, ewentualnie z in vitro. Nigdy nie kupuj roślin pakowanych (tylko takie które są w wodzie), ani nie dodawaj do akwarium roślin ogrodowych.
  16. Pamiętaj: Nigdy nie czyść filtra i gąbek z niego pod wodą kranową, zawsze rób to tylko w wodzie zlewanej co tydzień z akwarium !!!
  17. Nie grzeb w żwirze, ani nie próbuj go płukać !!!

    Jak dbać o akwarium: 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kalkulator stosunku Redfielda

Kalkulator wapnia z wartości GH i Mg

Skalary - żaglowce