Oświetlenie w akwarium, świetlówki, ledy, lampy

Oświetlenie jest drugą najważniejszą rzeczą w akwarium, należy się więc bardzo zastanowić nad wyborem jego rodzaju. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji wiele różnych rodzajów oświetlenia, ale głównie najpopularniejsze są świetlówki i ledy. Nie zależnie od źródła światła, warto wyposażyć się w wyłącznik czasowy, który będzie sam załączał światło i je wyłączał, ustaw świecenie na 10 godzin dziennie. Oto cechy, którymi musimy się kierować przy wyborze oświetlenia:
  • Wydajność, oszczędność energii - ile oświetlenie daje lumenów (ilości światła) w przeliczeniu na jeden wat poboru prądu
  • Dostosowanie - oświetlenie należy dostosować do typu akwarium 
  • Dodatkowo: Cena, niestety oświetlenie bywa jedną z najdroższych elementów wyposażenia, kolor światła, wyrażany w kelwinach 3500K to światło białe, 6500K to światło słoneczne, a 10000K to światło najlepsze dla roślin (fioletowe, diody full spectrum).
Pamiętaj: Zastanów się czy potrzebujesz dla swoich roślin mocnego światła, hodujesz gatunki wymagające, czy wystarczy ci zwykła ilość światła, czasem wystarczy nawet mniej. Więcej światła wymaga dawkowania CO2 z butli wysokociśnieniowej i nawozów ! 
Pamiętaj także, iż światło słoneczne nie jest dobrym światłem dla akwariów, gdyż wspomaga wzrost glona ! Dlatego nigdy nie stawiaj okna na parapecie i staraj się ograniczyć jego dopływ do akwarium.
    Wyróżniamy oświetlenie względem rodzaju i ceny:
    1. Świetlówki - są tanie, prądożerne (tylko 15% poboru mocy jest przekształcane w światło), mogą nie potrzebnie dogrzewać akwarium w lecie i należy je wymieniać co rok :
      • Świetlówki podstawowe (3500K do 7000K) są świetlówkami, które montowane w akwariach stwarzają średnie warunki dla roślin i przeciętnie wybarwiają ryby.
      • Świetlówki roślinne (od 8000K do 12000K) są świetlówkami pięknie nadające barwę roślinom i rybą. Należy jednak pamiętać, że świetlówki roślinne muszą być mieszane z świetlówkami podstawowymi. W akwarium z jedną świetlówką można zawsze domontować drugą roślinną, w celu zwiększenia wzrostu roślin, jednak wskazane będzie wtedy nawożenie roślin.
      Na rynku dostępne są świetlówki T8 i T5, świetlówki T5 są wydajniejsze i lepsze (świetlówka takiej samej długości co T8 będzie dawać więcej światła), jednak są także troszkę droższe i mają inny system podłączenia (statecznik elektroniczny). Do przeciętnego akwarium, wystarczy nam 0,5 W świetlówki na 1 litr akwarium (brutto). Do roślinnego około 0,8 W na litr.
    2. Lampy HQL (rtęciowe) i HQI (metalohalogenowe) - są to tanie lampy do dużych zbiorników (powyżej 60 cm wysokości), idealnie sprawdzają się w akwarystyce roślinnej i wymagają także używania CO2 z butli wysokociśnieniowej.
    3. Ledy - są bardzo wydajne i energooszczędne, wymieniać można je co 6-7 lat, nie grzeją akwarium, ale są dość drogie:
      • Ledy w oprawie, montowane są jak świetlówki, mają zwykle słabą moc i są dość drogie, lecz łatwe w podłączeniu
      • Power ledy bądź paski ledowe, należy samemu je podłączyć, bardzo fajnie oświetlają akwarium i są dostępne w wielu barwach i mocy. Polecam kupić także radiatory i zasilacz, wtedy ich montowanie jest szybsze. Power ledy, radiatory z rezystorami na 3 diody (3 x 1W), kable i zasilacz to cena w przeliczeniu około 1 zł na litr akwarium (akwarium ogólne).
      • Profesjonalne zestawy power led lub innych ledów o dużej mocy są bardzo drogie, ale także idealnie dobrane i energooszczędne.
      Do akwarium ogólnego ledów wystarczy nam około 0,23 W (0,25 W także może być, w zależności od roślin) na litr, a do roślinnych około 0,5 W na litr. 
    Moim zdaniem najlepiej jest przerobić swoją pokrywę na ledy i je zastosować, zmniejsza to zużycie energii, chroni środowisko i nasz portfel. Sam we wszystkich akwariach mam ledy (głównie power led).

    Komentarze

    Popularne posty z tego bloga

    Skalary - żaglowce