Karmienie ryb

Ryby powinniśmy karmić minimum 2 razy dziennie, niewielką ilością pokarmu, którą ryby zjedzą w ciągu minuty. Należy starać się stosować pokarmy odpowiednie dla ryb w zbiorniku. Pamiętajmy, ryby nie będą się najlepiej czuć karmione monotonną dietą. Należy urozmaicać dietę ryb. Najważniejsze jest jednak to żeby nigdy nie przekarmiać ryb !!!

Karmienie ryb ze względu na dane gatunki:
  1. Roślinożerne bądź względnie roślinożerne:
  • Denne: zbrojnikowate, kiryskowate, bocje, otoski itp.
  • Pięlęgnice roślinożerne: akary, barwniaki, naskalniki i inne ryby z biotopu malawi
  • Piękniczkowate: gupiki, mieczyki, molinezje, platki i inne
  1. Mięsożerne: labiryntowce, większe pięlęgnice, arowany, piranie
  2. Reszta to ryby wszystkożerne
Należy więc starać się o dobór zróżnicowanej diety dla ryb. Pokarmy suche:
  1. Roślinne, ze spiruliną, chlorellą, wodorosty morkie itp. Pokarmy te nadają się dla ryb roślinożernych i wszystkożernych. Dostępne są w postaci płatków granulek, jak i proszków np. chlorella powder. Szczególnie polecam tutaj Omega One Super Veggie lub Veggie Flakes.
  2. Ogólne, pokarmy z niższej półki zawierają zwykle warzywa jako dodatek do mączki rybnej itp., jednak dodatki tego typu nie są naturalne i polecam jako podstawowy pokarm stosować pokarmy o lepszym składzie, nie zawierające mączki rybnej, zbóż i posiadające dużo białka.
  3. Pokarmy wybarwiające, wysokobiałkowe - zawierają zwykle dużo skorupiaków i mięsa ryb. Fajnie się tu sprawdza się Drak zueFlo.


Pokarmy mrożone/żywe: poprawiają kondycję ryb, muszą je przecież same złapać i dostarczają rybom naturalnych składników odżywczych :
  1. Ochotka (larwa ochotek) - błędnie często nazywana larwą czerwonego komara. Jest pokarmem wysoko kalorycznym. Nie zaleca się podawania jej więcej niż raz w tygodniu.
  2. Wodzień - szklarka - bardzo dobry, lekki pokarm. Jest bogaty w białko i nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto często nim karmić ryby.
  3. Rozwielitka - w swoim pancerzyku zawiera wapń i chitynę, dodatkowo jest źródłem karotenoidów. Jest także pokarmem lekkim.
  4. Solowiec - Artemia - jest pokarmem wysoko białkowym, bardzo chętnie zjadanym przez ryby. Jest idealny dla małych ryb. Możemy kupić także jaja solowca i samemu w domu go skarmić. Trwa to zazwyczaj około 3 dni i pokarm możemy podawać np. narybkowi.
  5. Doniczkowce - wazonkowce - tak samo jak ochotka są pokarmem wysoko tłuszczowym i kalorycznym. Możne też hodować je samemu w domu w, jak nazwa owadów mówi,  doniczkach.
  6. Węgorki - nicienie mikro - najlepszy pokarm dla narybku. Są wysokobiałkowe i nisko tłuszczowe. Młode ryby szybko na nim dorastają.
  7. Larwy oczlika (cyklop) - żywią się glonami, w związku są dla ryb pośrednim pokarmem roślinnym, pomimo tego zawierają wiele protein i tłuszczy.
Występują także pożywne pokarmy liofilizowane, wybarwiają one ryby i zawierają wiele białek. Niestety mogą lekko brudzić wodę. Często stosuję liofilizowanego cyklopa, dekapsulowaną artemię i inne. Link do dobrego miksu liofilizowanego:

W przypadku akwarium ogólnego najlepiej sprawdza się codzienne podawanie pokarmów suchych: ogólnego, roślinnego, wybarwiających i 2-3 razy w tygodniu pokarmów mrożonych, bądź żywych. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skalary - żaglowce