Pierwiastki w akwarium - Tlen i Wodór, napowietrzenie i odczyn wody

Tlen (O2) jest pierwiastkiem potrzebnym wszystkim stworzeniom do oddychania, rośliny używają go także do fotosyntezy. Wodór (H) jest natomiast w postaci protonów (H+) potrzebny roślinom do tzw. ciemnej fotosyntezy. Obieg tych dwóch pierwiastków jest opisany poniżej:

  1. Tlen:
  2. Tlen dostarczany jest zwykle poprzez filtry, z ruchem tafli wody z powietrze rozpuszcza się w wodzie akwariowej, a jako że najlepiej rozpuszczalny jest tlen, najbardziej się rozpuszcza. Żadne napowietrzacze nie są nam, więc potrzebne. Rośliny w procesie oddychania wewnątrzkomórkowego, zużywają niewielkie ilości tlenu. Korzenie roślin najbardziej go wymagają, dlatego między innymi dżdżownice tworzą w ziemi tzw. strefy tlenowe. Rośliny wodne natomiast wykształciły specjalny mechanizm transportu tlenu do dolnych części rośliny. Tlen w środowisku wodnym pełni rolę także utleniacza, bakteriom służy do utleniania azotu z odchodów ryb (amoniaku, amin itp.) do azotynów i w końcu do azotanów. Stężenie tlenu w akwarium w temperaturze pokojowej (25°C) powinno wynosić około 8,4 mg/l. Im wyższa temperatura tym mniej tlenu w wodzie. W przypadku za małej ilości tlenu w wodzie ryby będą wykazywać objawy przyduchy.

  3. Wodór:
Źródłem wodoru jest po prostu woda (H2O). Wodór w akwarium sam występuje tylko w postaci jonów wodorowych (protonów - H+). Jony te są wyznacznikiem odczynu wody (pH). Im jest ich więcej tym pH i odczyn są niższe. Przez rośliny wraz z CO2, wodór jest wbudowywany w roślinę.

Do mierzenia pH, czyli ilości jonów wodorowych używamy testów: 

https://www.olx.pl/oferta/testy-wody-akwarystyczne-nowe-ph-kh-gh-co2-tanio-duzo-pomiarow-CID103-IDuzPR5.html

Na zamówienie dostępne są także testy na tlen (O2). Kalkulator ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie w danej temperaturze:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skalary - żaglowce