Twardość węglanowa, przemijająca - KH

Twardość węglanowa, przemijająca - KH - informuje nas o tym ile w akwarium mamy jonów węglanowych i wodorowęglanowych - najprościej mówiąc jest to informacja o buforze obecnym w akwarium. Wartości te są ze sobą połączone. To dzięki temu obniżając pH, obniżamy także KH. Wody kwaśne zawsze muszą posiadać niską twardość węglanową. Dotyczy to wszystkich odczynów wody: wody zasadowe - duże KH, obojętne średnie KH. Twardość ta wyrażana jest w stopniach niemiecki °KH. Zwana jest także twardością przemijającą, gdyż gotowanie wody, ją obniża. KH jest parametrem wysoce zależnym od wody podmienianej - parametr stały. Poniżej przedstawiony jest schemat dotyczący wprowadzania do wody dwutlenku węgla i pochodzących z tego węglanów i wodorowęglanów.


Wzorzec testu na KH:

Należy pamiętać iż badanie tej twardości, ma sens tylko w przypadku używania butli CO2 - artykuł o CO2

Badanie KH:

Do badania KH, jak i innych parametrów służą dokładne testy kropelkowe (nigdy nie paskowe). Polecam do tego moje dokładne testy na KH: 

Korygowanie KH:
    KH trzeba obniżać/podwyższać ciągle, przy każdej podmianie.
    Obniżanie KH:
    • Gotowanie wody - strącają się wtedy, pod wpływem wysokiej temperatury, nierozpuszczalne węglany wapnia i magnezu.
    • Stosowanie wody RO - z filtra odwróconej osmozy - przykładowo jednorazowy koszt około 300 zł i 50 zł na rok za eksploatację.
    Podwyższanie KH:
    Mineralizatory - 

    Typowy filtr RO:

    Przeliczanie Twardości węglanowej - różne jednostki:

    Komentarze

    Popularne posty z tego bloga

    Skalary - żaglowce