Pierwiastki w akwarium - Węgiel, czyli CO2, Carbo i ich możliwe odmiany - cz. 2

Druga część opisu obiegu i form węgla w akwarium. Dla osób, które nie czytały części pierwszej: https://akwarystykanowoczesna.blogspot.com/2018/07/pierwiastki-w-akwarium-wegiel-czyli.html
  1. Węgiel organiczny pochodzenia sztucznego:
    • Carbo - najpopularniejsza metoda opiera się o aldehyd glutarowy, który ma działanie niszczące strukturę białka glona, jednocześnie działanie to uniemożliwia jego kolejne powstawanie - redukuje w ten sposób rozwój glona i w regularnym stosowaniu go niszczy. Działa na zasadzie denaturacji białka glonów. Ponadto przerabiany jest przez bakterie beztlenowe (żyjące w podłożu) na dwutlenek węgla - CO2. Zamienną metodą jest stosowanie hydroksykwasów organicznych np. cytrynowego i ich soli sodowych bądź potasowych. Te hydroksykwasy wbudowują się w strukturę roślin od razu w tzw. cyklu Krebsa, ale także są rozkładane do dwutlenku węgla. Metoda ta daje nam także dwutlenek węgla w postaci wolnej - CO2 i organicznej w postaci cytrynianów. 
    Struktura aldehydu glutarowego:
    Osobiście stosuję typowe carbo połączone z metodą cytrynianową co daje podwójne działanie: glonobójcze i jako źródło węgla w akwarium w postaci CO2.https://www.olx.pl/oferta/carbo-nowoczesna-metoda-500-ml-zamiennik-w-plynie-do-CO2-CID103-IDkynrm.html




  2. Węgiel organiczny w postaci materii organicznej - występuje w postaci tzw. detrytusu czyli martwych szczątków roślin, odchodów ryb itp. Również rozkładany jest przez bakterie beztlenowe do wolnego dwutlenku węgla - CO2. Może być także sztucznie dozowany do akwarium w postaci wodnych preparatów pochodzenia próchniczego, jednakże ta metoda nie jest jeszcze zbyt często stosowana w Polsce ze względu na ceny produktów. W przyszłości mam zamiar opracować taki preparat. Będzie on skuteczniejszym naturalnym źródłem węgla dla roślin i będzie miał działania antyglonowe. 
Detrytus w akwarium:

  • Ziemia kładziona pod podłożem w akwariach low tech - niskobudżetowych także jest źródłem węgla organicznego. Tak samo jak w poprzednich przypadkach to bakterie beztlenowe powodują jej rozpad na dwutlenek węgla. Należy jednak stosować tylko czystą glebę bez żadnych innych nawozów w niej zawartych, bądź elementów np. torfu gdyż będzie to wpływać na parametry w akwarium, co może przyczynić się do złego życia ryb i w konsekwencji śmierci. Glebę taką należy także odpowiednio przygotować przed - odgrodzić siatką, grubą warstwą żwiru bądź piasku przed przedostaniem się jej do słupa wody w akwarium. Warto dodać, iż taka ziemia jest źródłem także azotu, fosforu i często też metali alkalicznych, a więc potasu (K), sodu (Na), wapnia (Ca) i magnezu (Mg). Związki te są jednak głownie pobierane przez rośliny pobierające związki przez korzeń, czyli wszelkiego typu żabienice, nurzańce, kryptokoryny itp. Koszt zwykłej ziemi ogrodowej do akwarium 100 l to około 10 zł. Jednak jej zakładanie i preparowanie przed może zniechęcić wielu początkujących akwarystów. Osobiście sam nigdy nie prowadziłem akwarium na ziemi ogrodowej.

Rzeka powoli wypłukuje wszystkie pierwiastki z dna, tak jak i w akwarium ziemia ogrodowa działa (zawiera związki dostępne dla roślin) przez okres około 7-9 lat. Później przestaje mieć udział w nawożeniu roślin.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skalary - żaglowce