Skalary - żaglowce

Skalar (Pterophyllum scalare), nazywany jest także żaglowcem skalarem bądź rybą księżycową, w języku angielskim jego nazwa brzmi Angelfish. Forma hodowlana znacznie różni się wyglądem od postaci naturalnej. Występują jednak tak naprawdę tylko 3 odmiany tego gatunku: żaglowiec skalar, skalar altum i skalar leopolda. Bardzo różnią się one jednak wyglądem zewnętrznym i upodobaniami środowiskowymi. Istnieje też wiele odmian samego żaglowca.

Skalar jest bardzo popularną rybą akwariową. Skalar żaglowiec nie jest tym samym co skalar altum. Różni się on wymaganiami i wielkością. Tutaj opisany jest skalar żaglowiec. Jego długie płetwy mogą być podgryzane przez mniejsze i szysze rybki. Osiąga on długość od 15 do 20 cm i wysokość od 25 do nawet 30 cm.

Moje skalarki:
Parametry życia ryby:
  1. Rozmiar akwarium : 
  2. dla parki, bądź dwóch: minimum 100 cm długości, minimum 40 cm szerokości i najmniej 50 cm wysokości - akwarium min. 200 l, ryby te muszą być trzymane w dużych akwariach , z powodu ich wysokości.
  3. Szczególne preferencje: 
  4. Wymagają dużej ilości roślinności, wody kwaśnej i miękkiej.
  5. Warunki wody:
  6. Cena ryby:
  7. Zwykły skalar kosztuje od 10 do 20 zł, ale za odmiany wysoko cenione można dać nawet kilkadziesiąt złotych.
  8. Przeciętna długość życia ryby:
  9. 5-10 lat.
  10. Dieta ryb: 
  11. Wymagają pokarmów wysoko białkowych, ale najlepiej dokarmiać je także pokarmami mrożonymi/żywymi: ochotkądafniąwodzieniem (szklarka), artemią i innymi. 
  12. Zachowanie: 
  13. Ryba bywa pokojowo nastawiona do innych gatunków, lecz w okresie godowym wykazuje duży terytorializm i tworzy rewiry, dlatego najlepiej, na początek kupić kilka młodych ryb. U młodych nie da się rozróżnić płci. Młode te, dobiorą się w pary i jest wysoce prawdopodobne że w akwarium każda z nich stworzy swój rewir, nie dostępny dla innych pielęgnic. Gdy będą miały za mało miejsca samiec z innej pary lub samiec bez pary zostanie naturalnie zabity. Samice bez pary zostaną jednak pozostawione w spokoju. Jest rybą typowo mięsożerną i warto pamiętać, że jest pielęgnicą. Nie może być, więc łączony w różnych kombinacjach. Może pożywić się czasem mniejszą rybką np. tetrą, czy neonem, ale dobrze karmiony nie będzie miał takich pomysłów.
    Jedna z odmian skalara - Rio Nanay:
  14. Rozmnażanie: 
  15. Jajorodne: Osiągają dojrzałość płciową od 7 do 10 miesiąca życia. Zawsze dobierają się w pary. U samicy w okresie godowym pojawia się tzw. pokładełko, za jego pomocą samica przykleja ikrę w wybrane miejsce. Samica składa nawet do 1000 jaj. Parka wspólnie troszczy się o wylęg i bacznie go pilnuje. Zwykle jednak rodzice muszą uczyć się tych elementów rodzicielstwa. Złożoną ikrę najlepiej jest, jednak przenieść do innego akwarium. Po 3-5 dni następuje wylęg i młode należy wtedy intensywnie karmić drobnymi pokarmami bądź żywymi larwami (np. artemia).
  16. Dymorfizm płciowy: 
  17. Płeć jest bardzo trudna do rozróżnienia. Samiec posiada niewielki garb tłuszczowy na czole.
    Samica i Samiec :

  18. Występowanie w naturze i jego warunki: 
  19. Skalary pochodzą z wielu rzek, głównie z dorzecza amazonki. Formy dzikie są bardzo drogie i wysoko poszukiwane przez wszystkich hodowców. Skalary nie są już sprowadzane, ze względu na hodowle sztuczne.
  20. Biotopy - przykładowe obsady akwarium:
  21. Wystrój powinien nawiązywać do rzek amazonki. Ryby te lubią, więc bujną roślinność, w akwarium mogą znajdować się liście dębu i szyszki olchy czarnej. Preferowane są też korzenie drzew egzotycznych. Przykładowe obsady:
Akwarium od 200 l do 300l: 
  • Parka lub dwie Skalarów, 25x Neon Innesa, parka Pielęgnic Ramireza, harem Zbrojnika pospolitego, 8-10 Kirysków - Amazonka wody przejrzyste
  • Parka lub dwie Skalarów, 30 razbor klinowych, 6 piskorków kuhla (podłoże - piasek !!!), harem Zbrojników
Akwarium powyżej 300 l :
  • 3 parki Skalarów, 50 Neonów, Parka Grubowarga dwubarwnego, 8 Kiryśników, 2 haremy Zbrojników, 10 kirysków
  • 4 parki Skalarów, 10 Tetr cesarskich, 20 Hokejówek amazońskich, harem Zbrojników, 10-15 Kirysków, jeden Drewniak dwubarwny.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga