Pierwiastki w akwarium - Węgiel, czyli CO2, Carbo i ich możliwe odmiany - cz. 1

Najważniejszym pierwiastkiem w całym życiu na ziemi, w związku z tym i w akwarium jest węgiel (C). Bez niego nie istniało by życie na ziemi. Pierwiastek ten w akwariach występuje w wielu źródłach i formach. Rośliny przetwarzają go w tlen w procesie fotosyntezy. Chciałbym opisać tu związki zawierające węgiel w formie przyswajalnej dla roślin:

  1. Węgiel nieorganiczny:

    • CO2 - dwutlenek węgla - przedostaje się w niewielkich ilościach z powietrza poprzez ruch tafli wody, ale są to ilości nie wystarczające. Głównym sztucznym źródłem CO2 są wysokociśnieniowe butle gazowe. Idealnie zaopatrują rośliny węgiel. Postać ta jest wysoce mobilna i wysoce wchłanialna przez rośliny, jednakże roślina musi przeprowadzić proces tzw. ciemnej fazy fotosyntezy czyli wbudowywania cząsteczek wody i dwutlenku węgla tworząc związki organiczne następnie używane do wzrostu rośliny. Przeprowadza go gdy światło zgaśnie. Dwutlenek węgla wprowadzony do akwarium tworzy jony CO32- - węglanowych i HCO3-  - wodorowęglanowych, ale oprócz tego forma wolnego dwutlenku węgla także występuje.  

Tylko wolny dwutlenek węgla jest najlepiej z nich przyswajalny przez większość roślin akwariowych. Jony węglanowe i wodorowęglanowe są przyswajalne przez tylko niektóre gatunki. Przy odczynie wody (pH) w przeciętnym akwarium występuje jednak bardzo duża ilość jonów wodorowęglanowych, co przyczynia się tak naprawdę do niewielkiej wydajności butli względem przyswajalnego dwutlenku węgla. Nie znaczy to jednak, że butle są słabym źródłem CO2. Cena przeciętnego zestawu butli wysokociśnieniowej (5l z osprzętem) to koszt około 300-400 zł.


Do mierzenia zawartości CO2 w akwarium wykorzystuje się test na twardość węglanową (KH) i na odczyn wody (pH). Wartości te są ze sobą połączone dlatego obniżenie pH powoduje także obniżenie KH i odwrotnie. W związku z tym wprowadzanie CO2 z butli powoduje obniżenie pH i ustalenie wartości KH. Dlatego decydując się na butlę ważne jest posiadanie testu na pH i KH, razem zwanych także testem na CO2https://www.olx.pl/oferta/testy-wody-akwarystyczne-nowe-ph-kh-gh-co2-tanio-duzo-pomiarow-CID103-IDuzPR5.html.

 Wyniki obu testów podstawia się do tabeli, bądź kalkulatora CO2, co daje nam dokładną wartość wolnego CO2 w wodzie. Link do dobrego kalkulatora CO2

http://akwarystykanowoczesna.blogspot.com/2018/07/kalkulator-co2.html


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skalary - żaglowce