Odczyn wody, kwasowość - pH
Odczyn wody - pH - mówi nam o tym ile mamy jonów wodorowych w stosunku logarytmicznym do jonów wodorotlenowych - najprościej mówiąc jest to kwasowość wody. Skalą pH, nazywamy skalę od 1 do 14 pH, w której wraz ze wzrostem wartości rośnie zasadowość wody. Wyróżniamy, więc wody:
Skala pH w najpopularniejszy biotopach:
- Kwaśne o pH <7, w akwariach maksymalnie do 5,5 pH gdyż w niższych ryby się już bardzo źle czują i nie mogą się rozmnażać. Najlepiej doprowadzić pH do 6,8-6,6. Ryby wód kwaśnych:
- Zbrojniki
- Neony
- Kirysy i Kiryśniki
- Amazońskie Pielęgnice np. Ramireza, Kakadu
- Danio
- Gurami
- Skalary
- Obojętne o pH zbliżonym do 7. Jest to pH najczęściej występujące w wodzie kranowej. Duża liczba ryb może spokojnie w tej wodzie przebywać, jednak niektóre gatunki wymagają korekty pH. Szczególnie do ryb, które mogą przebywać w wodzie o pH obojętnym bądź lekko zasadowym należą ryby z rodziny piękniczkowatych: Gupiki, Mieczyki i Molinezje. Jednak przy dwóch ostatnich pH powinno wahać się w zakresie od 7 do 8. Takie warunki wody kranowej występują m.in. na północy Polski.
- Zasadowe o pH >7. Takie podwyższone pH jest potrzebne do życia wielu Pyszczakom, Muszlowcom i Krewetką. Zwykle nie musimy podnosić pH, raczej najczęściej je obniżamy. Dla biotopów jezior Tanganika i Malawi musimy jednak przygotować odpowiednie parametry. Wiąże się to także z twardością ogólną wody.
Ważne jest to, że pH wody zależy od wody podmienianej i od elementów wystroju akwarium - głownie żwiru, korzeni i kamieni. Czasem zakupione w sklepie zoologicznym "dekoracje" rozpuszczają się w wodzie zmieniając pH. Dla tego odradzam kupowania elementów dekoracji dziwnego pochodzenia, najlepsze są naturalne lub takie wykonane z tworzyw sztucznych, nie rozpuszczających się w wodzie. Odradzam też wkładania do akwarium muszli, kamieni wapiennych (pienią się polane octem) bądź jakichkolwiek minerałów. Naturalne krzemienie jak najbardziej można wykorzystać.
Badanie pH:
Badanie pH:
Do badania pH, jak i innych parametrów służą dokładne testy kropelkowe (nigdy nie paskowe). Polecam do tego moje dokładne testy na ph: https://www.olx.pl/oferta/testy-wody-akwarystyczne-nowe-ph-kh-gh-CO2-tanio-duzo-pomiarow-CID103-IDuzPR5.html. pH można badać także dokładnymi elektrodami ph tzw. pehametrami. Potrzebne sa do tego jednak płyny kalibracyjne. Mogę wykonać takie płyny za niewielką cenę, proszę o kontakt (najlepiej przez olx, ogłoszenie wyżej). Badanie to potrzebne jest jednak tylko przy akwariach biotopowych bądź przy wrażliwych rybach i obowiązkowo przy CO2.
Korygowanie pH:
pH należy obniżać po założeniu akwarium, gdy nie ma tam jeszcze obsady. Wtedy można zrobić to bezpiecznie. Zawsze należy jednak pamiętać by robić to powoli o maksymalnie 0,2 dziesiąte stopienia na dzień.
Do obniżenia pH można użyć:
- Butli CO2, robi się to jednak by zwiększyć ilość CO2
- Naturalnie, poprzez kwasy humusowe itp. np. Liście dębu, szyszki olchy, torf. Należy wziąć 8-10 przepłukanych i wyparzonych liści dębu lub szyszek olchy na 100l wody bądź garść torfu. Przez kilka dni (5-7) monitorować pH. Po tym czasie można dołożyć wyżej wymienionych.
- Płynów do obniżania pH np. moich: https://www.olx.pl/oferta/poprawa-zycia-ryb-preparaty-akwarystyczne-tanio-CID103-IDqXFFn.html
Do podwyższenia pH używa się najczęściej specjalnych skał wapiennych, muszli ślimaków itp.
Komentarze
Prześlij komentarz