Podłoże, piaski, żwiry, lawa wulkaniczna
Podłoże odgrywa dużą rolę w naszym akwarium: stabilizuje korzenie roślin, poprzez substrat lub kulki gliniano-torfowe pozwala roślinom pobierać pokarm korzeniami, a także jest siedliskiem pożytecznych bakterii beztlenowych. Każde podłoże przed umieszczeniem w akwarium, należy porządnie wypłukać, tak żeby nie barwiło, mętniło już wody. Przy wyborze podłoża kieruj się tymi wskazówkami:
- Podłoże zewnętrzne (na górze) powinno być odpowiednie dla hodowanych ryb, pielęgnice i ryby denne wymagają podłoża jak najbardziej drobnego - najlepiej od 0,1 mm do 3 mm (takie też polepsza wsadzanie roślin)
- Podłoże dobierz do całości akwarium, najlepszy jest jednak czarny bazaltowy żwir
- Najważniejsze: NIGDY nie kupuj piasku wapiennego do akwarium ogólnego, gdyż podnosi on niepotrzebnie pH, KH i GH - czyli odczyn i twardości. Gdy nie masz pewności: w osobnym naczyniu polej piasek octem, gdy się pieni zawiera węglany i jest to piasek z dodatkiem wapienia
- Żwiry ponad 5-6 mm nadają się tylko jako dekoracja, NIGDY nie próbuj używać ich jako podłoża, gdyż są z reguły bardzo ostre, mogą więc uszkodzić ryby
- NIGDY nie kupuj także żadnych kolorowych żwirków, świecących ciemności, gdyż mogą emitować do wody toksyczne substancje dla ryb i flory bakteryjnej
Piasek wapienny, TYLKO do akwarium w biotopie Malawi |
Główne typy, rodzaje podłoża:
- Piaski - jest fajny gdyż można łatwo wsadzać roślinki, łatwo go czyścić, nie jest jednak zbyt dekoracyjny i należy go mocno wypłukać przed włożeniem do akwarium.
- Żwiry, żwirki - występują w różnych odmianach i wielkościach: bazaltowy, rzeczny, jasny itp. Cechują się szerokim przekrojem wzornictwa, są bardzo dekoracyjne można łatwo dobrać je do wymarzonego wystroju akwarium, niestety grubsze żwiry nie są dobre dla ryb dennych i roślin, gdyż trudno je wsadzić i mogą być ostre, trudne do przeczesywania przez ryby.
- Lawa wulkaniczna - jest superowym substratem, a zarazem podłożem. Nawozi rośliny, mogą one pobierać makroelementy i w niewielkich ilościach także mikroelementy. Podłoże to jest także samoczyszczące. Ma ona także wiele innych zastosowań, jak wkład filtracyjny, można na niej zaczepić rośliny takie jak Anubiasy czy Mikrozoria, ale także wrzucić do akwarium jako dekorację.
Moim zdaniem najlepiej jest kupić piasek np. w Castoramie i go wypłukać, każdy akwarysta nie będzie miał później problemu z wsadzaniem roślin. Podobnie niewielkie (do 3 mm) żwiry bazaltowe, dostępne najczęściej jako czarne możemy spokojnie zastosować zamiast drogich żwirów jak np. Benibachi. Nie polecam wydawać pieniędzy na podłoża drogich firm, bo źródło tego żwiru najprawdopodobniej nie różni się od żwiru dostępnego na allegro (1 zł za 1 kg).
Komentarze
Prześlij komentarz